Νίκη Αμαρουσίου – Ηλιούπολη 74-57

24 Δεκέμβριος, 2019 - 10:27 πμ

H Νίκη Αμαρουσίου ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις της το 2019, επικρατώντας της Ηλιούπολης με σκορ 74-57 στο κλειστό της Κοκκινιάς για τη 12η αγωνιστική.

Η ομάδα μας είχε τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, κάνοντας επιμέρους σκορ 21-13 στο τελευταίο δεκάλεπτο και σημειώνοντας την έβδομη εφετινή νίκη στο πρωτάθλημα της Α ΕΣΚΑ Ανδρών.

Η Νίκη μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκε νωρίς – νωρίς με διψήφια διαφορά (10-0) όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πήραν κεφάλι στο σκορ με 16-17 με το τρίποντο του Μιχαηλίδη στο 8:50. Παρ’ όλα αυτά, η Νίκη έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 18-17 ενώ ο Γιάννης Τσέκενης σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 34-24.

Ο Γεωργακόπουλος έκανε το 40-30 με 2/2 βολές ενώ το τρίποντο του Κυπριτζόγλου διαμόρφωσε το 47-39 λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Κοντογιάννης από τη γραμμή των βολών έκανε το 64-53 για τη Νίκη που κατέκτησε το ροζ φύλλο και πλέον βρίσκεται στην 7η θέση της κατάταξης με ρεκόρ 7-5 ενώ ακολουθεί ο εκτός έδρας αγώνας με το Γαλάτσι (13/1, 21:45).

Ο Γεωργακόπουλος ήταν πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων με 17 πόντους, ο Βογιατζής (16π.) ήταν εξαιρετικός στην επιστροφή του στην αγωνιστική δράση ενώ «διψήφιοι» ήταν επίσης οι Κοντογιάννης (15π.) και Κυπριτζόγλου (10π.).

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 38-30, 53-44, 74-57.

Νίκη Αμαρουσίου (Νικητόπουλος – Αβραμίδης): Βογιατζής 16, Ζέρβας, Γεωργακόπουλος 17 (1), Μαυρίας, Κοντογιάννης 15, Κυπριτζόγλου 10 (2), Τσιάτσιος, Τσέκενης Γ. 7 (1), Φρίμας, Τσέκενης Α., Τασιόπουλος 3 (1), Βισνιέφσκι 6.

Ηλιούπολη (Σαββάτης – Μαγουλάς): Σπανός, Περαντωνάκης 9, Βάβουλας 2, Τσαγκαρούλης, Κουντούρης 13 (3), Μιχαηλίδης 16 (3), Δαμίγος 3, Κώστας, Καρακώστας 12 (1), Πουλής 2, Γριλλιας, Παναγόπουλος.