Νίκη Αμαρουσίου – Πολυνίκης 60-52

27 Ιανουάριος, 2020 - 11:59 μμ

Η Νίκη Αμαρουσίου επικράτησε του Πολυνίκη Αγίας Βαρβάρας με σκορ 60-52, κάλυψε τη διαφορά της ήττας στον αγώνα του πρώτου γύρου και συνεχίζει την ανοδική πορεία της στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑ!

Η ομάδας μας διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα με τον Πολυνίκη στο κλειστό της Κοκκινιάς για την 15η αγωνιστική, κατακτώντας το 10ο εφετινό ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Γεωργακόπουλος ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα κάνοντας το 37-27 στο 22:47 και στη συνέχεια ο Παντελής Κυπριτζόγλου σκόραρε για το +19, κάνοντας το 46-27 στο 26′! Ο Πολυνίκης προσπάθησε να αντιδράσει στο φινάλε όμως ο Βισνιέφσκι και ο Τασιόπουλος από τη γραμμή των βολών «κλείδωσαν» τη νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Πλέον η Νίκη Αμαρουσίου έχει μπροστά της την εκτός έδρας αναμέτρηση με την Αγία Παρασκευή (3/2, 21:30).

Τα δεκάλεπτα: 15-9, 33-25, 46-36, 60-52.
Νίκη Αμαρουσίου (Νικητόπουλος – Αβραμίδης): Ζέρβας 8 (1), Γεωργακόπουλος 18 (1), Κοντογιάννης 2, Κυπριτζόγλου 13 (3), Τσέκενης Γ., Φρίμας, Βισνιέφσκι 10, Βογιατζής 2, Τασιόπουλος 7 (1).
Πολυνίκης (Στρατικόπουλος): Πατάτας, Λιβανός 2, Μόρφος 6, Παπαδόπουλος 17 (2), Θεοδωρίτσης 15 (3), Καλλίλας, Λοϊζος 12, Καππής, Μόρφος, Μπούτσικος.

Αποτελέσματα – 15η αγωνιστική
Πεύκη – Ηλιούπολη 93-61
Νίκη Αμαρουσίου – Πολυνίκης Αγίας Βαρβάρας 60-52
Νήαρ Ηστ – Γαλάτσι 72-64
Απόλλων Σμύρνης – Νέα Ιωνία 65-48
Κηφισιά – Αγία Παρασκευή 68-70
Δάφνη – Μεσόγεια 80-70
Άγιοι Ανάργυροι – Πικέρμι 69-79

Βαθμολογία (σε 15 αγώνες) :

1. Αγία Παρασκευή (14-1) 29
——————————
2. Πεύκη (13-2) 27
3. Νίκη Αμαρουσίου (10-5) 25
4. Πικέρμι (10-5) 25
5. Δάφνη (9-6) 24
——————————
6. Πολυνίκης Αγ.Βαρβάρας (9-6) 24
7. Γ.Σ. Κηφισιάς (8-7) 23
8. Γαλάτσι (7-8) 22
9. Νέα Ιωνία (6-9) 21
10. Απόλλων Σμύρνης (5-10) 20
11. Νήαρ Ήστ (4-11) 19
12. Ηλιούπολη (4-11) 19
——————————
13. Μεσόγεια (3-12) 18
14. Άγιοι Ανάργυροι (3-12) 18

Επόμενη αγωνιστική (16η, 3/2)
20:30 Ηλιούπολη – Μεσόγεια
21:30 Δάφνη – Απόλλων Σμύρνης
21:30 Αγία Παρασκευή – Νίκη Αμαρουσίου
21:30 Πολυνίκης Αγίας Βαρβάρας – Άγιοι Ανάργυροι
21:30 Πικέρμι – Νήαρ Ηστ
21:45 Γαλάτσι – Πεύκη
22:00 Νέα Ιωνία – Κηφισιά

Νίκη Αμαρουσίου