Η Νίκη Αμαρουσίου πλήρωσε το κακό τέταρτο δεκάλεπτο και ηττήθηκε από τον Αργοναύτη Τριγλίας με σκορ 73-54 για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής.

Έπειτα από τις πέντε συνεχόμενες νίκες στον τρίτο όμιλο της Γ’ Εθνικής, η Νίκη Αμαρουσίου ηττήθηκε από τον Αργοναύτη Τριγλίας και έπεσε στο 5-2 στην κατάταξη ενώ ακολουθεί ο εντός έδρας αγώνας με τον Ίκαρο Καλλιθέας (27/11, 17:00).

Ο αγώνας

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Ραφήνα βρήκε λύσεις με το μακρινό σουτ στα πρώτα λεπτά του ματς και προηγήθηκε 8-2 όμως η Νίκη αντέδρασε άμεσα, ισοφάρισε αρχικώς σε 10-10 με 2/2 βολές του Παπαδημητρίου και πήρε κεφάλι στο σκορ με το καλάθι του Κυπριτζόγλου στον αιφνιδιασμό για το 10-12 στο 9’.

Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 13-12 όμως η συνέχεια ανήκε στη Νίκη Αμαρουσίου που βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την άμυνά της, προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Παπαδημητρίου (13-23, 15’) και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 20-27.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην τρίτη περίοδο, εκεί όπου ο Ζακυνθινός ευστόχησε σε τρίποντο για το 27-29 ενώ ο Δέλλιος διαμόρφωσε το 41-40 στο 30’ με γκολ-φάουλ. Το τέταρτο δεκάλεπτο άρχισε με σερί 11-0 για τον Αργοναύτη που βρήκε λύσεις πίσω από τα 6μ.75 και προηγήθηκε 52-40 με το τρίποντο του Σταμάτη.

Η Νίκη Αμαρουσίου μπλόκαρε επιθετικά και ο Αργοναύτης επέβαλε τον ρυθμό του, φτάνοντας στη νίκη με 73-54.

Τα δεκάλεπτα: 13-12, 20-27, 41-40, 73-54.
Διαιτητές: Πετράκης Ιωάν., Αλεξόπουλος Παν.
Αργοναύτης (Γιαννακόπουλος, Μποτής): Σταμάτης 13 (2), Λίτσο 6 (2), Μουριέλας 3 (1), Τσίρος, Γεραμάνης 18 (1), Ντούσιας, Ζακυνθινός 5 (1), Κορομηλιάς 10 (1), Μητσάκης 2, Κόνιαλης 2, Αραβαντινός 14 (4), Κούρταλης.
Νίκη (Ζωντός, Αναστασίου): Παπαδημητριου 12, Χατζηχαραλάμπους, Κυπριτζόγλου 9, Σταθόπουλος, Κοκορέλης 11, Τσιάτσιος, Σαβούρδος, Κόπτσας 3, Μαρκογιαννάκης 7, Δέλλιος 12, Αλεφαντινός, Γεωργακοπούλος.