Η Νίκη Αμαρουσίου πανηγύρισε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών, επικρατώντας με 3-2 σετ της «Αθηνάς» Μαγκουφάνας στο κλειστό της Κοκκινιάς.

Η αναμέτρηση διεξήχθη στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής και είχε συναρπαστική εξέλιξη!

Η Νίκη Αμαρουσίου ξεκίνησε δυναμικά στο πρώτο σετ με σκοπό να επιβάλλει τον ρυθμό της ωστόσο οι φιλοξενούμενες δεν αιφνιδιάστηκαν και το σκορ πήγαινε πόντο-πόντο. Στο τέλος του σετ, η Νίκη είχε σωστές επιλογές στην επίθεση και κατάφερε να το κερδίσει.

Παρόμοια εικόνα είχε το δεύτερο σετ, με τη Νίκη Αμαρουσίου να περιορίζει τα λάθη της και να δείχνει μεγαλύτερη συγκέντρωση. Οι γηπεδούχες, με όπλο το σερβίς, πίεσαν στην υποδοχή και με σχετική ευκολία στο φινάλε, έκαναν το 2-0.

Στη συνέχεια πάντως η «Αθηνά» Μαγκουφάνας διόρθωσε τα λάθη της, βελτίωσε κατά πολύ το ποσοστό των επιτυχημένων σερβίς και ολοκληρωμένων επιθέσεων, κάνοντας το 2-2. Σε αυτό το διάστημα, η Νίκη εμφάνισε αδυναμίες στην υποδοχή. Το μπλοκάρισμα των βασικών εκφραστών στην επίθεση και οι πολλές λάθος επιλογές οδήγησαν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Καμία ομάδα δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά στους πόντους μέχρι τα μισά του σετ. Σε εκείνο το σημείο, η εμπειρία της Νίκης Αμαρουσίου σε συνδυασμό με τις σωστές επιλογές στην επίθεση και τα αποτελεσματικά μπλοκ έδωσαν τους πόντους που χρειαζόταν ώστε να κατακτήσει το σετ και να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα.

Τα σετ: 25-23, 25-21, 17-25, 20-25, 15-11.