Η Νίκη Αμαρουσίου γνώρισε την εντός έδρας ήττα από τον Πορφύρα με 84-56 για την 16η αγωνιστική της National League 2 και πλέον συνεχίζει από την έβδομη θέση της κατάταξης στον Γ’ όμιλο με ρεκόρ 8-8.

Οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 24-8 στην τρίτη περίοδο, μετατρέποντας το 38-36 του ημιχρόνου σε 62-44 στο 30’ απέναντι στη Νίκη Αμαρουσίου που είχε ως κορυφαίους σκόρερ τους Κώτση (14π.) και Παπαδημητρίου (10π.).

Πλέον η ομάδα του Σάββα Κατσούνη έχει μπροστά της τον αγώνα με τα Χανιά στο κλειστό της Κοκκινιάς (25/2).

Δεκάλεπτα: 22-20, 38-36, 62-44, 84-56
Διαιτητές: Σιδερής, Βαγγάλης, Κουτίβης
Πορφύρας (Μαζαράκης): Παπαγεωργίου 24 (5), Κωνσταντίνου 2, Ταγάρης 14, Γιαννόπουλος 5, Σιδέρης, Καδηγιαννόπουλος, Βλασσόπουλος 9 (1), Λαμπρόπουλος 9 (3), Μαγουλάς 15 (1), Συμεωνίδης 4, Παπαδόπουλος 2.
Νίκη (Κατσούνης): Παπαδημητρίου 10, Πετρίδης 5 (1), Βαφιάς 5 (1), Τσεκένης 2, Αλεξόπουλος, Ύμερι 8, Μακρογιαννάκης, Δέλλιος 3, Θεοδοσίου 3 (1), Καραμπάτσος 6 (2), Κώτσης 14 (1).